Jak zabrać się za malowanie pokoju w swoim domu lub mieszkaniu

Szybkim sposobem na sprawienie, by pokój wyglądał na nowy i ładnie, jest pomalowanie go.

Malowanie pokoju może być świetnym sposobem na odświeżenie przestrzeni i nadanie jemu zupełnie nowego charakteru. Może to być dużym projektem, ale nie musi. Jeśli pracujesz na mniejszej przestrzeni, możesz po prostu pomalować jedną ścianę, jeśli jest to łatwiejsze.

  • Malowanie jest częścią remontu. Planujesz generalny remont? Polecamy poczytać o remontach domu, mieszkania, pokoju. Uzyskasz cenne wskazówki, jak wykonać prawidłowo remont.

Malowanie jest często pomijane jako projekt renowacji, ale może mieć ogromny wpływ na wygląd Twojego domu. Może pomóc rozjaśnić ciemne lub staroświeckie pokoje. Tworzy również jednolity wygląd w całej przestrzeni, gdy malujesz wszystkie ściany tym samym kolorem i tonem. Malowanie ścian to niedrogi sposób na odświeżenie pokojów i jeden z najszybszych sposobów na zwiększenie wartości całej nieruchomości.

Kilka wskazówek dotyczących malowania własnego pokoju:

Zawsze najlepiej zacząć od sufitu. Jeśli malujesz mały pokój, spróbuj pomalować jedną ścianę, następnie przejdź do innej ściany, a następnie ponownie do pierwszej ściany. Pomoże to uniknąć malowania całej podłogi, a jednocześnie upewni, że masz wystarczającą ilość farby na każdą ścianę.

Porady odnośnie malowania ścian, pokojów:

  • Pamiętaj aby dokładnie zabezpieczyć podłogę i listwy przypodłogowe.

Podczas malowania pokoju często zapomina się o podłodze i listwach przypodłogowych, ale zasługują one na trochę uwagi. Listwy przypodłogowe można pozostawić niemalowane lub, jeśli chcemy, aby pasowały do koloru ścian, można je po prostu pomalować wałkiem.

  • Załóż swój strój malarza, fartuch malarski, rękawiczki i czapkę – cały sprzęt ochronny potrzebny do ochrony skóry przed chemikaliami i oparami.

Ważne jest, aby zachować środki ostrożności podczas malowania farbą. Trudno jest wiedzieć, jakie chemikalia i opary mogą znajdować się w farbach, których używasz. Możesz chronić swoją skórę, nosząc strój malarza, który obejmuje czapkę, rękawiczki, fartuch i buty lub buty.

  • Zdejmij zasłony okienne lub zasłony, aby nie pobrudziły się farbą, a następnie umieść je w bezpiecznym miejscu do późniejszego wykorzystania, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Przygotowanie do malowania może być żmudnym procesem, a jednym z najtrudniejszych zadań jest usuwanie zasłon okiennych. Zdejmowanie i przygotowywanie zasłon okiennych może zająć trochę czasu, dlatego ważne jest, aby przygotować się z wyprzedzeniem, usuwając je i przechowując.

  • Upewnij się, że pomieszczenie jest dobrze wentylowane, ponieważ opary farby mogą być szkodliwe.

Przy malowaniu świeżą warstwą farbą, należy dobrze wietrzyć pomieszczenie, ponieważ opary farby mogą być szkodliwe dla zdrowia. Kroki, które należy wykonać, obejmują otwieranie okien i drzwi, włączanie wentylatorów wyciągowych.

  • Wybierz kolor do pokój, który kochasz – to sprawi, że będziesz szczęśliwy, a pokój będzie bardziej przypominał „twój”.

Malowanie pokoju to jeden z najszybszych i najłatwiejszych sposobów, aby nadać mu świeży wygląd. To także okazja, aby sprawić, by przestrzeń bardziej przypominała Twoją własną.

  • Użyj szerokiego pędzla lub wałka do malowani, do dużych obszarów o jednolitym kolorze, takich jak sufity lub ściany, które są w większości pokryte jednym kolorem. Jeśli jednak malujesz drobne detale na ścianach, na przykład między listwą a ścianą, będziesz musiał użyć wąskiego pędzla.

Szeroki pędzel oraz wałek to niezastąpione narzędzie w arsenale malarza wnętrz. Kiedy malujesz duży obszar, są to oszczędzające czas urządzenia, które może pokryć obszar w mgnieniu oka. Mniejsze obszary to inna historia. Szeroki pędzel pozostawia widoczne, nieestetyczne pociągnięcia, a pokrycie małych obszarów zajmuje wieczność.

  • Eksperci zalecają, aby zawsze zaczynać od dobrego przeszlifowania ścian, aby były gładkie i łatwe do malowania.

Szlifowanie wyrównuje nierówności powierzchni i usuwa starą farbę, tłuszcz i inne niepożądane substancje. Szlifowanie to również idealny czas na pierwszą warstwę podkładu. Malowana ściana powinna być całkowicie sucha, a ponadto odpowiednio przygotowana do dalszych prac (wolna od brudu, tłuszczu, pleśni i grzybów oraz łuszczących się powłok malarskich).

  • Nałóż dwie warstwy farby, odczekując co najmniej godzinę między warstwami, aby pierwsza warstwa wyschła przed malowaniem.

Farba to kosztowna inwestycja, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak prawidłowo ją nakładać. Druga warstwa farby jest ważna dla zapewnienia równomiernego rozprowadzenia farby na ścianach. Dwie warstwy przedłużają również trwałość farby, czyniąc ją odporną na odpryskiwanie i blaknięcie.

  • Przestrzeń pod oknem powinna być pomalowana na ten sam kolor co malowana tego dnia ściana, aby ewentualne krople nie pozostawiły nieestetycznych śladów na podłodze lub innych powierzchniach w pokoju.

Farby często kapią i rozlewają się, i istnieje prawdopodobieństwo, że jedna z nich znajdzie się w przestrzeni pod twoim oknem. Ale jeśli pomalujesz przestrzeń pod oknem tym samym kolorem, co ściany, żadne krople ani wycieki nie będą widoczne.

Co na koniec malowania pokoju, jakie wskazówki?

Kiedy skończysz malować pokój, jest kilka rzeczy do zrobienia, aby upewnić się, że jest najlepszy, jaki może być. Przede wszystkim pozbądź się nadmiaru farby z podłogi lub mebli, wycierając ją wilgotną szmatką. Następnie pozostaw pomieszczenie do wyschnięcia na co najmniej 24 godziny.

Jaką farbę wybrać do malowania pokoju?

Częstym pytaniem, które zadają ludzie, jest to, jaką farbę wybrać, kiedy zamierzają pomalować swój pokój. Istnieją różne rodzaje farb: olejne, lateksowe, wodne i akrylowe. Każdy typ ma swoje zalety i wady.

Przykładowo: Farby na bazie oleju mają długi czas schnięcia, ale zapewniają doskonałe krycie i wykończenie o wysokim połysku. Zwykle są używane do dużych projektów, ponieważ potrzebują dużo czasu do wyschnięcia, zanim będzie można przejść do następnego kroku w procesie malowania. Mają również silne opary, które mogą być szkodliwe, jeśli są wdychane zbyt często lub są wystawione zbyt długo bez odpowiedniej wentylacji lub ochrony przed nimi, takiej jak noszenie rękawiczek lub maski oddechowej N95.

Najlepiej sprawdzają się farby ceramiczne lub lateksowe o właściwościach hydrofobowych, czyli takich, które pozwalają pomalowanej powierzchni odpychać cząsteczki wody bez ich wchłaniania. Dzięki temu ściany będą odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią i skraplaniem.

Malowanie pokoju nie jest straszne, możesz to zrobić sam. Dzięki odpowiednim materiałom i odrobinie wiedzy możesz pomalować pokój w mgnieniu oka.

Polecamy również odwiedzenie strony budowlane24h.pl – portalu budowlanego z wieloma poradami dotyczącymi materiałów oraz aktualnościami z branży budowlanej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *